Mint az bizonyára köztudott, alapítványunk tevékenysége a magyarság (fõleg nyelvi) jogainak a biztosítását illetve védelmét célozza, elsõsorban Székelyföldön, de néha annak határain túl is. Ezt elsõsorban békés eszközökkel igyekszünk elérni, tájékoztatva az egyes intézményeket arról, hogy milyen törvényes kötelességeik vannak, s felkérve õket, hogy azokat tartsák be. Sõt, nem egy esetben segítséget is kínálunk fel nekik, például magyar fordítások elkészítését.
Ezzel együtt nem egyszer kénytelenek vagyunk pereket indítani, amikor azzal szembesülünk, hogy kérésünk süket fülekre vagy egyenesen nyílt elutasításra talál, illetve amikor nem teszik a dolgukat olyan intézmények amelyek ezen jogok biztosítását kellene garantálják.
Jellemzõ módon a Marosvásárhelyi Táblabíróság illetékes az ilyen ügyekben eljárni, tekintve hogy annak illetékességi területén van a székhelyünk, illetve hogy leggyakrabban központi intézményekkel perelünk. Ezek a perek – jó hazai szokás szerint – rendszerint jó hosszan elnyúlnak, ezért az eredményekrõl jellemzõ módon évek múltán tudunk csak beszámolni. S mivel a 2023-ban indított perek majd mindegyikében (egy kivétellel) már megszületett az alapfokú ítélet, most röviden számot tudunk adni azok eredményeirõl.
Kezdjük mindjárt azzal, hogy a bíróságok portáljának tanúsága szerint a Marosvásárhelyi Táblabíróságon 2023-ban összesen 370 panaszt iktattak, amibõl 23 darabot mi nyújtottunk be, ez az össz-panaszok több mint 6%-a, ami némileg ellentmondani látszik annak, hogy igyekszünk békés eszközöket használni, ezért hadd tegyük hozzá, hogy abban az évben összesen 77 ügyben kerestük meg a különféle hatóságokat, tehát a 23 ennek kevesebb mint harmada. Ezzel együtt jó esély van arra (akinek sok ideje van, akár ellenõrizheti is a portal.just.ro oldalon), hogy a tavaly mi voltunk a csúcstartók a táblabíróságon. Ha pedig szintetikusan nézzük a dolgokat (s figyelembe vesszük a perek tárgyát, meg azt, hogy mindez melyik országban történik), akkor kifejezetten jónak mondható eredmény az, hogy a perek kevesebb mint felét (szám szerint 11-et) vesztettük el, miközben kilencet megnyertünk, egy pillanatnyilag fel van függesztve (míg jogerõsen lezárul egy másik), két esetben pedig mi vontuk vissza a keresetet, mert a beperelt intézmény még az elsõ tárgyalás elõtt eleget tett a kérésünknek.
Ennek a magas számnak egyik magyarázata az, hogy – amint ezt már többször jeleztük – az Országos Diszkriminációellenes Tanács nem végzi kellõképpen a dolgát, nem elég, hogy a panaszokat a törvényes 3 hónap helyett évek múltán bírálja el, immár jó ideje módszeresen elutasítja minden olyan panaszunkat, amelyeket például közismert magyarellenes uszítók ellen nyújtunk be. Az említett 23 esetbõl 15-ben 2023-ban is azért fordultunk bírósághoz, hogy az érvénytelenítse az ODT felmentõ határozatát és állapítsa meg, hogy az általunk bepanaszolt személy törvényt sértett. Ezek közül a perek közül pedig hetet meg is nyertünk, a többinek nagy része pedig a Legfelsõ Bíróság döntésére vár, tehát még van esély nyerni.
Ezzel szemben azon pereket, amelyek tárgya az volt, hogy valamely állami intézmény nem biztosítja a magyar nyelv használatát az ügyfelek számára (kiemelten a rendõrség és csendõrség) szinte mind vesztettük, kivételt csak azok képeztek, amelyekben a megszólított intézmény még bár nem is válaszolt a felszólításunkra, mert az olyan esetekben a bírók kénytelenek voltak elismerni ezt a tényt és kötelezni az intézményt a válaszadásra. Minden más esetben sajnos (és jellemzõ módon) azzal kellett szembesülnünk, hogy a bírók (beleértve a Legfelsõ Bíróság bíráit is) ilyen témában semmibe veszik az ország törvényeit, a Parlament által ratifikált nemzetközi egyezményeket pedig (amelyek betartása az Alkotmány szerint kötelezõ) valamiféle elvi álláspontoknak tekintik, amelyeknek semmiféle kötelezõ érvényük nincs. Ez lenne ugye a kisebbségek Kánaánja, ahol maguk a bírók (tisztelet a nagyon ritka kivételnek) járnak elõl a törvények megsértésében.
Összegzésképpen elmondható, hogy mindent figyelembe véve akár komoly eredménynek is nevezhetõ az, hogy 2023-ban a Marosvásárhelyi Táblabíróságon sikerült döntetlent elérni a jogaink megsértõivel, de még igen messze van az, hogy azt mondhassuk, hogy a romániai bíróságok valóban a törvényesség õrei, amelyekhez bízvást fordulhatunk, ha más intézmények megsértik a jogainkat.